• Touch of Class logo

    2020–2021 Recipients

    May 2021

    • Amy, Shupp - Grace E. Hardeman Elementary
    • Amy, Keener - Birdville High School
    • Arlene, Bonilla - Guidance & Counseling
    • BISD, Diagnosticians - Special Education
    • BISD, LSSPs - Special Education
    • Brandon, Stafford - Birdville High School
    • Caralen, Knott - North Richland Middle School
    • Carmen, Rodriguez - Birdville Elementary
    • Carrie, Goodman - John D. Spicer Elementary
    • Cassie, White - Holiday Heights Elementary
    • Cathy, Linehan - John D.Spicer Elementary
    • Cathy, Riley - Facilities Management
    • Chad, Nava - Technology
    • Cindy     Larson   Guidance & Counseling (two nominations)
    • Dana, Washington - Holiday Heights Elementary
    • Deedra, Fry - Richland Elementary School
    • Derek, Hinton - Richland High School
    • Dorothy, Lee - Richland High School
    • Evan, Russell - Grace E. Hardeman Elementary
    • Frank, Norris - North Ridge Middle School
    • Gabriella, Estrada - Holiday Heights Elementary
    • Gloria, Martinez - Facilities Management
    • Haylene, Plotnik - Teaching & Learning | Advanced Academics
    • Jared, Wyatt - Richland High School
    • Jean, Talent - O.H. Stowe Elementary
    • Jeff, Samuelson - Digital Learning & Library Services
    • Jeff, Funderburgh - Central Stores/Warehouse
    • Jennifer , Canizares - Technology
    • Jessica, Nieto Avalos - Foster Village Elementary
    • John, Davis - North Ridge Middle School
    • Joseph, Barrington - Transportation
    • Julie, Hyman - Teaching & Learning | Advanced Academics
    • Karen, Sanchez - North Richland Middle School
    • Kathryn , Bucci - Grace E. Hardeman Elementary
    • Katie, Park - Holiday Heights Elementary
    • Kelli, Eclavea - West Birdville Elementary
    • Kenji, Ford - Holiday Heights Elementary
    • Lacy, Foster - Birdville High School
    • Lauren, Howe - West Birdville Elementary
    • Lisa, Loper - Guidance & Counseling
    • Lisa, Walker - Holiday Heights Elementary
    • Lisa, Hollis - Grace E. Hardeman Elementary
    • Lisa, Treadway - Teaching & Learning and Advanced Academics
    • Marchelle, Smart - Holiday Heights Elementary
    • Maribel , Zepeda - Facilities Management
    • Mark, Dvorak - Holiday Heights Elementary
    • Marsha, Blowers - North Ridge Middle School
    • Megan, Gant - Grace E. Hardeman Elementary
    • Michael , Hanson - Digital Learning & Library Services
    • Michael , Cheripka - Birdville High School
    • Mindi, Ramirez - Foster Village Elementary
    • Nicole, Hackney - Holiday Heights Elementary
    • Owen, Nesbitt - Technology
    • Patrick, Kelley - Richland High School
    • Priscilla, Norat - Birdville High School
    • Robin, Moran - Richland Elementary School
    • Rochelle, Keehan - Foster Village Elementary
    • Sarah, Young - Holiday Heights Elementary
    • Sayde, Smalls and SPED Dept. - North Ridge Middle School
    • Susan, Shaw - Guidance & Counseling
    • Susan, Wright - Holiday Heights Elementary
    • Tammy, Dillard - Special Education
    • Tasha, Prunty - Alliene Mullendore Elementary
    • Taylor, Williams - Technology
    • Teresa, Wagner - Holiday Heights Elementary
    • Tiffany, Gygi - Grace E. Hardeman Elementary
    • Tyler, McCoy - Birdville Center of Technology and Advanced Learning
    • Vanessa, Sutton - West Birdville Elementary
    • Veronica, Baca - Grace E. Hardeman Elementary
    • Victor, Diaz - Facilities Management
    • Yulia, Budd - Haltom High School

    April 2021 

    • Anderson, Nicole - Walker Creek Elementary
    • Atkins, Noelle - Child Nutrition
    • Austin, Donica - Special Education
    • Baccus, Weston - Smithfield Elementary
    • Bartlett, Donnie - Binion Elementary
    • Baskerville, Skip - Human Resources
    • Beckman, Phil - Communications (three nominations)
    • Besgrove, Tracey - Richland High School
    • Blamey, Ruby - W.T. Francisco Elementary
    • Brooks, Julie - Holiday Heights Elementary
    • Calvin, Dr. Jim - Green Valley Elementary 
    • Calvin, Dr. Jim and Staff at Green Valley Elementary
    • Carney, Bonnie - Holiday Heights Elementary 
    • Charland, Lori - Teaching & Learning | Advanced Academics
    • Conklin, Dr.Shane - Major Cheney Elementary 
    • Conklin and the Staff at Major Cheney Elementary 
    • Cotter, Carla - Birdville Elementary
    • Curry, Paige - Human Resources
    • Davis, John - North Ridge Middle School
    • Dennis, John - Birdville High School 
    • Dobecka, Merritt and the Mullendore Staff
    • Drennan, Chantol - Watauga Middle School
    • Elaine, Wallace  - North Ridge Middle School
    • Elliott, Amy - Technology
    • Fields, Ramonda - Teaching & Learning | Advanced Academics
    • Flores, Debbie - Smithfield Middle School
    • Gaines, Kristen - W. T. Francisco Elementary
    • Garrett, Katrina - Smithfield Elementary 
    • Gray, Andrea - Digital Learning & Library Services
    • Gregory, Glenn - Facilities Managements
    • Gygi, Tiffany - Grace E. Hardeman Elementary 
    • Hall, Madeline - Watauga Elementary 
    • Hampton, Theresa - Fine Arts
    • Harville, Mallori - Grace E. Hardeman Elementary
    • Hayes, Michelle - Smithfield Elementary 
    • Huff, Joshua - Watauga Middle School
    • Hughes, John - Facilities Management
    • Hyman, Dr. Julie - Teaching & Learning | Advanced Academics
    • Kammerlocher, Vickie - Major Cheney Elementary
    • Klaerner, Dr. Jennifer - North Oaks Middle School
    • Lawver, Andrew - Planning, Assessment & Research
    • Levens, Cheryl - Special Education
    • Limon, Angela - W.T. Francisco Elementary
    • Limon, Angela and W.T. Francisco Staff
    • Lisk, Staci - Green Valley Elementary
    • Lopez, Violeta - Academy at C.F. Thomas Elementary
    • Lopez, Alejandra - W.T. Francisco Elementary
    • Luppy, Kathleen - North Ridge Elementary
    • Macki, Mary - Transportation
    • Miller, Erecka - Counseling Service
    • Moran, Katie - Grace E. Hardeman Elementary
    • Nava, Chad - Technology
    • Onstott, Stayce - Teaching & Learning | Advanced Academics
    • Paris, Chad - W.A. Porter Elementary
    • Pekurney – Kyle - Smithfield Middle School
    • Richards, Linda - Transportation
    • Roman, María - W.T. Francisco Elementary
    • Ross, Lisa - Facilities Managements
    • Ryan, Brenda - Administration
    • Sanderson, Pamela - North Ridge Elementary
    • Santoy, Gabriella - Watauga Elementary
    • Shedd, Shannon - Watauga Middle School
    • Shedd, Shannon and Watauga Middle School Staff           
    • Smith, Janalee - Birdville Elementary
    • Summers, Kathryn - Health Services
    • Tate, Darlene - Counseling Service
    • Teague, Bryan - Counseling Service
    • Tennyson, Jeannine - Health Services
    • Treadway, Lisa - Teaching & Learning | Advanced Academics 
    • Uphoff, Monica - Planning, Assessment & Research
    • Varnado, Dr. Dion - Haltom High School
    • Walker, Lisa and the Staff at Holiday Heights Elementary
    • Watkins, Melanie - Grace E. Hardeman Elementary
    • Whitlock, Stephanie - Communications
    • Wilson, Laura - Counseling Service
    • Worrell, Stephanie - Counseling Service
    • Zamora , Rosa - W.T Francisco Elementary
        

    March 2021

    • Becraft, Heather - Porter Elementary
    • Bonner, Vance - Birdville High School
    • Bowman, Katie - Finance & Auxiliary Svcs
    • Bragg, Shannon - Grace E. Hardeman Elementary
    • Busbice, Eileen - Special Education    
    • Charland, Lori - Teaching & Learning | Advanced Academics  
    • Cooper, Kayla - Porter Elementary  
    • Cummings, Crystal - Binion Elementary 
    • Delgado, Samantha - Porter Elementary
    • Dobecka, Merritt and Mullendore Elementary Staff
    • Eclevea, Kellie - West Birdville Elementary 
    • Edwards, Stacy - North Richland Middle School  
    • Egger, Tammy - Grace E. Hardeman Elementary                
    • Fielder, Dawn - Federal & State Program                               
    • Freeman, Shelley - Purchasing Department         
    • Galvan, Mario - Transportation                                               
    • Griffith, Shelby - Guidance & Counseling
    • Hackney, Nicole - Holiday Heights Elementary
    • Hearn, Richard - Transportation
    • Henry, Susan - Smithfield Middle School 
    • Hester, Julie - Walker Creek Elementary
    • Holmes, Tanner - Major Cheney Elementary
    • Kemp, David - Federal and State Programs
    • Kincade, Crystal - Transportation   
    • Kratky, David - Warehouse         
    • Lattin, Matt - Technology            
    • Lawson, Teresa - Teaching & Learning | Advanced Academics     
    • Lopez, Violeta - Academy at C.F. Thomas Elementary (two nominations)                                                               
    • McCarty, Candace - Federal and State Programs   
    • Mesa, Brenda - Teaching & Learning | Advanced Academics
    • Miller, Brock - Facilities Management
    • Nguyen, Sheri – Transportation (two nominations)           
    • Owen, Megan - Holiday Heights Elementary
    • Paris, Chad and W.A. Porter Staff
    • Patton, Tammi - Transportation
    • Peck, Tamara - Special Education
    • Peresh, Judy - John D. Spicer Elementary
    • Perry, Marsha - Walker Creek Elementary (two nominations)      
    • Pope, Tammy and Birdville Elementary Staff   
    • Pruett, Shane - Warehouse         
    • Ramirez, Mary - John D. Spicer Elementary          
    • Ransom, Becky - Teaching & Learning | Advanced Academics
    • Rodriguez, Maria - Facilities Management           
    • Russell, Evan - Grace E. Hardeman Elementary (two nominations)             
    • Savell, Jamin - Birdville High School (two nominations)   
    • Scott, Nettie - Transportation   
    • Shedd, Shannon and Watauga Middle School Staff 
    • Smith, Brittany - Binion Elementary 
    • Smith, Janie - Guidance & Counseling
    • Thomas, Mark - Communications
    • Todd, Chandra - John D. Spicer Elementary
    • Valentino, Karen - West Birdville Elementary
    • Waite, Karen - Richland Elementary
    • Washington, Francine - Birdville Center of Technology and Advanced Learning   
    • Weatherd, Jalen - John D. Spicer Elementary
    • Wegner , Michaela - John D. Spicer Elementary  

     

    Feburary 2021

    • Barrett, Kerry - Richland High School       
    • Bingham, Tiffany - Academy at C.F. Thomas Elementary
    • Cage, Carl - Haltom High School
    • Carney, Bonnie - Holiday Heights Elementary
    • Chaffin, Della Maria - Birdville Elementary
    • Choate, Ed.D. Marnie - Birdville High School
    • Coulson , Deborah - North Ridge Elementary 
    • Davalos-Alanis, Olivia - Watauga Middle School
    • Diaz, Sonya - Holiday Heights Elementary 
    • Evans, Jane - Holiday Heights Elementary
    • Galindo, Oscar - Birdville Elementary
    • Glenn, Missy - Federal & State Program 
    • Gray, Andrea - Digital Learning & Library Services
    • Heath, Katie - Holiday Heights Elementary           
    • Hollingsworth, Carrie - W.A. Porter Elementary School 
    • Hughes, John and Facilities Management Staff
    • Huston, Mary - Shannon High School   
    • Irish, Travis - North Oaks Middle School 
    • Lambson, Dave and Technology Staff      
    • Lester, Lindsey - Richland High School 
    • Limon, Angela - W.T. Francisco Elementar
    • Lunsford, Priscila - Green Valley Elementary     
    • Malone, Nacoma - Academy at C.F. Thomas Elementary
    • Maxwell, Courtney - Smithfield Elementary
    • McCanlies, Mark - Richland High School
    • McIntire, Kim - Academy at C.F. Thomas Elementary       
    • Meredith, Bernon - Transportation   
    • Morrissey, Chad - John D. Spicer Elementary
    • Montgomery, Kelli and Digital Learning & Library Service Staff    
    • Nguyen , Sheri - Transportation
    • Paris, Chad - W.A. Porter Elementary     
    • Perry, Marsha - Walker Creek Elementary            
    • Quinones, Michelle - Haltom Middle School         
    • Sargent , Judy - Child Nutrition   
    • Seaborn-Huff, Shelia - Academy at C.F. Thomas Elementary    
    • Sheffield, Alison - West Birdville Elementary 
    • Stephens, Kelly - O.H. Stowe Elementary                             
    • Teague, Wendy - Grace E. Hardeman Elementary   
    • Thune, Emily - North Ridge Elementary 
    • Ulmer, Jamie - Alliene Mullendore Elementary                  
    • Upchurch, Sarah - Watauga Elementary
    • Van Hoosier, Heather - W.A. Porter Elementary School   
    • Wagner , Teresa - Holiday Heights Elementary                   
    • Waller, Natalie - W.A. Porter Elementary 
    • Welborn, Mary Ann - Smithfield Elementary
    • Williamson, Christopher - Birdville High School         
                                                

    January 2021

    • Acosta, Sugey - Guidance & Counseling        
    • Arebalo , Adrienne - Transportation 
    • Austin, Donica - Special Education Service
    • Brawner, Jennifer - North Ridge Elementary 
    • Broadwater, Michelle - Guidance & Counseling   
    • Butler, Annell - John D. Spicer Elementary 
    • Daniels, Kirin - Watauga Middle School  
    • Dazey, Lori - Administration or Other     
    • Fuller-Lyon, Patricia - Transportation      
    • Goodman, Carrie Lynn - John D. Spicer Elementary          
    • Grass, Renee - W.A. Porter Elementary  
    • Harrison, Chenin - John D. Spicer Elementary      
    • Howell, Elizabeth - Walker Creek Elementary
    • Jaska, Alexa - Birdville High School   
    • John D. Spicer Elementary Staff
    • Kemp, Helen - Transportation    
    • Lewis, Gary - Transportation       
    • Lewter, Sherry - Smithfield Elementary 
    • Linehan , Cathy - John D. Spicer Elementary     
    • Mann, Kristyl - Shannon High School 
    • McCabe, Darlene - Green Valley Elementary
    • Morris, Rebecca - Special Education Service
    • Nguyen, Sheri - Transportation
    • North Ridge Middle School Staff 
    • Norris, Jaime - John D. Spicer Elementary             
    • Ownby, Dr. Lorene - Elementary Ed. & Campus Support                 
    • Patton, Tammi - Transportation
    • Perera, Bineshka - John D. Spicer Elementary (two nominations)
    • Pfahning, Pam - Transportation 
    • Proctor, Judy - Teaching & Learning | Advanced Academics          
    • Reese, Chris - Technology
    • Rendon, Arnaldo - Facilities Management
    • Richardson, Brittany - Transportation     
    • Roberts , Sammy - Transportation
    • Sawai, Cindy - Foster Village Elementary
    • Swiger, Matthew - Facilities Management (two nominations)     
    • Tennyson, Jeannine - W.T. Francisco Elementary
    • Tidwell, Andrea - Green Valley Elementary          
    • Torres, Priscilla - Smithfield Elementary
    • Tovar, Sara - Multilingual Services           
    • Upchurch, Sarah - Watauga Elementary
    • Vancil, Brooke - W.T. Francisco Elementary         
    • Vinson, Allison - Career & Technology Education
    • Vu, Annie - Multilingual Services              
    • Weir, Cecily - Richland Middle School       
    • Wiley, Kem - Transportation                                                                                                                       
                                             

    December 2020 

    • Adcock, Carol - BCTAL
    • Allen, Brian - Haltom Middle School        
    • Andreason, Cindy - North Richland Middle           
    • Anstey, Mindy - W.A. Porter Elementary     
    • Barnard , Sharon - Birdville High School  
    • Bartlett, Donald - Jack C. Binion Elementary       
    • Berrier, Christy - David E. Smith Elementary
    • Brooker, Jessica - W.A. Porter Elementary
    • Brown, Donny - Facilities Management
    • Brown, Kimberly - Smithfield Middle School        
    • Burgin, Tammie - Haltom Middle School               
    • Burris, Sharlo - W.T. Francisco Elementary   
    • Calvin, Ed.D. Jim - Green Valley Elementary 
    • Cascella, Catherine - Major Cheney Elementary 
    • Christensen, Rosemary - O.H. Stowe Elementary
    • Conklin, Ed.D. Shane, Major Cheney Elementary
    • Coulson, Deborah - North Ridge Elementary 
    • Craig, Todd - Technology 
    • Crouch, Ariel - Walker Creek Elementary
    • Curtis, Traci - W.A. Porter Elementary
    • Dana, Sury - North Oaks Middle   
    • Daniel, Tammy - Teaching & Learning | Advanced Academics
    • Davis, John - North Ridge Middle
    • Dilley, Haley - John D. Spicer Elementary(two nominations)       
    • Dobecka, Merritt - Alliene Mullendore Elementary 
    • Drysdale, Tim - Haltom Middle  
    • Duke, Amelia - Birdville High School
    • Eager, Tracy - Walker Creek Elementary
    • Ellis, Steve - North Richland Middle
    • Emshoff, Kayla - Shannon High School    
    • Fadely, Jody - Richland Middle   
    • Frymark, Ed.D.   Nathan - O.H. Stowe Elementary         
    • Gallon, Kaitlyn - Teaching & Learning and Advanced Academics   
    • Gamble , Sherri - Foster Village Elementary
    • Gerard, Mike - Collegiate Academy of Birdville    
    • Gibson, Anna - Haltom High School          
    • Gonzalez, Carla - Major Cheney Elementary        
    • Grierson, Jennifer - Smithfield Elementary
    • Guyot, Jeffrey - Technology 
    • Hackney, Nicole - Holiday Heights Elementary    
    • Hale, Gayle - Smithfield Middle 
    • Havrda, Natasha - Foster Village Elementary       
    • Huff, Ginger - Watauga Middle  
    • Hughes, John - Facilities Management   
    • Hull, Donnie - Haltom High School                  
    • Jones, Dieca - Haltom High School            
    • Kennedy, Adele - Student Service
    • Klaerner, Ph.D.  Jennifer - North Oaks Middle     
    • Lamar, Deborah - Smithfield Elementary
    • Latvatalo, Julie - Green Valley Elementary 
    • Limon, Angela - W.T. Francisco Elementary
    • Lindsey, Ph.D. Sabrina - Academy at C.F. Thomas
    • Malpass, Leann - Grace Hardeman Elementary  
    • Marin, Mary - Child Nutrition
    • Martin, Jennifer - David E. Smith Elementary      
    • McCanlies, Mark - Richland High School
    • McIntire, Kim - Academy at C.F. Thomas
    • Michero, Stacy - Snow Heights Elementary          
    • Minix, Melissa - Smithfield Elementary  
    • Montgomery, Kelli - Digital Learning & Library Services  
    • Moore, Shera - Richland High School      
    • Moran, Katie - Grace Hardeman Elementary
    • Morrissey, Chad - John D. Spicer Elementary       
    • Nall, Susan - Snow Heights Elementary  
    • Nathan, Terri - Watauga Elementary
    • Norris, Jaime - John D. Spicer Elementary
    • Paris, Chad - W.A. Porter Elementary     
    • Pekurney, Kyle - Smithfield Middle           
    • Perry, Marsha - Walker Creek Elementary   
    • Piesche, Melissa - Alliene Mullendore Elementary   
    • Pope, Tammy - Birdville Elementary       
    • Ramirez, Mary - John D. Spicer Elementary          
    • Rawlinson, Crystal - Richland Elementary
    • Reyna, Ortiz-Albarran - Richland Middle
    • Richey, Jeanie - North Ridge Elementary
    • Richey, Paula - Child Nutrition
    • Rider, Carolyn - Haltom High School        
    • Rodriguez, Maria - West Birdville Elementary     
    • Rourke, Alicia - Jack C. Binion Elementary Secretary
    • Rueda, Paula - DAEP
    • Sands, Kerri - Richland Elementary 
    • Shedd, Shannon - Watauga Middle         
    • Sheffield, Alison - West Birdville Elementary   
    • Smith, Tony - Haltom High School     
    • Solis, Sandra - North Ridge Middle
    • Soignier, Alice - W.A. Porter Elementary
    • Spindor, Jennifer - John D. Spicer Elementary 
    • Steele, Cheryl - Alliene Mullendore Elementary 
    • Steely, Patricia - W.A. Porter Elementary
    • Steinhebel, Melanie - Birdville Elementary
    • Sutton, Vanessa - West Birdville Elementary       
    • Teague, Lori - Grace E. Hardeman Elementary                   
    • Tegtmeier, Latasha - W.A. Porter Elementary 
    • Thompson, Angela - Walker Creek Elementary   
    • Ulmer, Jamie - Alliene Mullendore Elementary  
    • Upchurch, Sarah - Watauga Elementary
    • Valdez, Dalia - BCTAL     
    • Varnado, Ed.D.  E. Dion - Haltom High School   
    • Villalobos, Elsa - West Birdville Elementary 
    • Waddell, Ed.D.  Cheryl - John D. Spicer Elementary (two nominations)
    • Walker, Lisa - Holiday Heights Elementary
    • Wells, Jason - Birdville High School         
    • Williams, David - Shannon High School 
    • Wischmeyer, Laurie - W.A. Porter Elementary    
    • Zarate, Leticia - John D. Spicer Elementary                                                                                                                   

     November 2020

    • Breaux, Claire - W.A. Porter Elementary
    • Brown, Donald - Facilities Management 
    • Cooper, Kayla - W.A. Porter Elementary
    • Elrod, Libby - Haltom Middle School 
    • Findley, Ashley - Walker Creek Elementary
    • Fontenot, Misty - Major Cheney Elementary                       
    • Garcia, Robert - Aspire    
    • Granaghan, Randi - Richland Elementary                                
    • Gulley, Benjamen - Technology 
    • Hernandez, Hildeberto - Facilities Management                                                                                                                     
    • Hutto, Margaret - W.A. Porter Elementary
    • Jones, Courtney - Snow Heights Elementary               
    • Jones, Patricia - Transportation 
    • Kempe, Rick - Student Services 
    • Lass, Jennifer - Walker Creek Elementary   
    • LeRoy, Lauren - W.A. Porter Elementary
    • Little, Gregory - Birdville High School      
    • Livingston, Susan - Walker Creek Elementary     
    • Loper, Lisa - Guidance & Counseling   
    • Lynch, Lawrence - Richland High School 
    • Marshall, Shelley - Guidance & Counseling
    • Morton, James - Facilities Management 
    • Nelson, Morgan - Haltom Middle School             
    • Newland, Molly - Major Cheney Elementary
    • Polak, Vickie - Richland High School  
    • Provence, Michelle - Health Services              
    • Pybus, Lisa - W.A. Porter Elementary    
    • Rojas, Sarah - Haltom High School  
    • Shenko, William - Facilities Management
    • Slough, Keylee - Foster Village Elementary
    • Tolar, Michelle - Alliene Mullendore Elementary 
    • Twillgear, Rachelle - O.H. Stowe Elementary
    • Valentino, Karen - West Birdville Elementary                       

    October 2020

    • Abrams, Jon - Technology
    • Ambrose, Terry - Technology
    • Antiporta, Conrado - Facilities Management
    • Armstrong, Rodney - Facilities Management
    • Ashley, Pat - W.A. Porter Elementary
    • Banks, Kyndal - Business/Finance
    • Barke, Vicki - Athletics
    • Bertucci, Michelle - Richland Elementary      
    • Beshel, Cary - Shannon High School     
    • Bicknell, Greg - Student Services
    • Bishop, Tonya -  Holiday Heights Elementary
    • Bitner, Shirley - Child Nutrition
    • Blowers, Marty - North Ridge Middle School    
    • Bonilla, Maldonado - Technology
    • Bownds, Mallory - Teaching & Learning | Advanced Academics
    • Breaux, Claire - W.A. Porter Elementary        
    • Brockleman, Charlie - Richland Elementary 
    • Brooks, Julie - Holiday Heights Elementary
    • Brown, Kendall - Transportation     
    • Bryant, Judy - Special Education  
    • Campbell, Clara - Shannon High School
    • Cantu Rocha, Irma - David E. Smith Elementary(two nominations)
    • Carbonero, Nic - Technology (two nominations)
    • Carpenter, Pamela - Richland High School
    • Carr, Florine - Transportation
    • Charland, Lori - Teaching & Learning | Advanced Academics
    • Charland, Mike - Technology
    • Clark, Dr. Elizabeth - Associate Superintendent of Curriculum and Instruction
    • Clay, Russell - Shannon High School
    • Covarrubio, Alexandrya - Haltom Middle School
    • Daniels, Clarence - Facilities Management
    • Daniels, Kirin - Watauga Middle School
    • DeArmond, Hannah - Jack C. Binion Elementary
    • Dejarnett, Barbara - Grace Hardeman Elementary
    • Diego, Claudia - Child Nutrition
    • DoPorto, Michelle - Communications Department 
    • Drysdale, Mike - Watauga Middle School
    • Dupre, Scott - North Ridge Middle School     
    • Dyson, Kaitlynn - Haltom Middle School
    • Edwards, Stacey - North Richland Middle School
    • Elmore, Clayton - Watauga Middle School   
    • Estill, Terri - Richland High School 
    • Figueroa Morales, Jeannylee - Haltom Middle School
    • Fraser, Lannette - Haltom Middle School
    • Friday, Hillary - North Ridge Middle School   
    • Fry, Deedra - Richland Elementary
    • Frymark, Dr. Nathan - O.H. Stowe Elementary
    • Gatica, Jacqueline - Child Nutrition
    • Gilbert, Courteland - Haltom High School 
    • Green, Kaitlyn - Shannon High School
    • Griffin, Ginger - Special Education
    • Gulley, Benjamen - Technology
    • Guyot, Jeff -Technology
    • Haberer, Jennifer - Birdville Elementary
    • Hadley, Mary - Teaching & Learning | Advanced Academics
    • Higgins, Julie - Jack C.Binion Elementary
    • Holbrook, Cody - Smithfield Middle School   
    • Hollis, Lisa - Grace E. Hardeman Elementary
    • Holmes, Tanner - Major Cheney Elementary
    • Howe, Amy - W.A. Porter Elementary
    • Humphrey, Sharon - Transportation
    • Hutto, Margaret - W.A. Porter Elementary
    • Hyman, Dr. Julie - Teaching & Learning | Advanced Academics
    • Jenkins, Chris - Technology
    • Katherine, Eck - Shannon High School
    • Kearby, Karen - Human Resources
    • Kimbrell, Angela - Holiday Heights Elementary   
    • Kimbrough, Jennifer - Teaching & Learning | Advanced Academics
    • King, James - North Ridge Middle School
    • Kirpach, Peggy - Special Education(two nominations)
    • Kue, Marina - Child Nutrition
    • Kukuk, Heather - Shannon High School
    • Labra, Noemi - Multilingual Services
    • Lambson, Dave - Technology
    • Lattin, Matt - Technology
    • Lawver, Andrew - Planning, Assessment & Research
    • Lindsey, Sabrina - Academy at C.F. Thomas Elementary
    • Little, Gregory - Birdville High School   
    • Lofton, Samantha - W.A. Porter Elementary
    • Magana, Angi - Richland High School   
    • Martin, Jennifer - D.E. Smith Elementary       
    • Maxey, Darrell - Technology
    • McCanlies, Mark - Richland High School 
    • McComber, Glenda - Academy at C.F. Thomas Elementary   
    • Mesa, Dr. Brenda - Teaching & Learning | Advanced Academics
    • Michael, Mona - Shannon High School
    • Miller, Erecka - Couseling Services
    • Moran, Robin - Richland Elementary
    • Moreno, Monica - Major Cheney Elementary (two nominations)
    • Morrison, Keith - Teaching & Learning | Advanced Academics
    • Neff, Jeremy - North Ridge Middle School   
    • Oasay, Debbie - Child Nutrition
    • Oneal, Casey - Haltom High School
    • Onstott, Stacye - Teaching & Learning | Advanced Academics
    • Orman, Melissa  Shannon High School
    • Ortiz, Adriana - Richland High School (two nominations)
    • Ownby, Dr. Lorene - Elementary Ed. & Campus Support
    • Pekurney, Kyle - Smithfield Middle School
    • Pollard, Julie - Watauga Middle School
    • Puente, Pamela - Child Nutrition
    • Rangel, Sophie - Child Nutrition
    • Rodriguez, Rubi  - Child Nutrition
    • Rodriquez, Kara - Shannon High School
    • Rueda, Paula - Shannon High School   
    • Salas, Melinda - Shannon High School 
    • Samuelson, Jeff - Digital Learning
    • Sanchez, Karen - North Richland Middle School   
    • Sanders, Reagan - Smithfield Middle School
    • Santana Cordero, Gustavo - Shannon High School
    • Saylor, Kimberly - Academy at C.F. Thomas Elementary
    • Scott, Lori - W.A. Porter Elementary     
    • Shadman, Jessica - North Ridge Middle School
    • Shier, Beth - Academy at C.F. Thomas
    • Showell, Dr. Joseph - Student Services
    • Sirmons, Tammie - Facilities Management
    • Small, Seth - ASPIRE
    • Smith, Kandyce - Child Nutrition
    • Smith, David - Human Resources
    • Staff, RHS - Richland High School
    • Steed, Debbie - Jack C. Binion Elementary   
    • Styles, Farley - Shannon High School   
    • Taylor, Mariah - North Ridge Middle School
    • Thompson, Christine - Teaching & Learning | Advanced Academics
    • Tinsman, Rebekah - Shannon High School   
    • Torrance, Joyce  - Shannon High School
    • Trammell, Dr. Ann-Marie - Teaching & Learning | Advanced Academics
    • Uphoff, Ed.D. Monica - Planning, Assessment & Research
    • Valencia, Maria  - Child Nutrition
    • Vasquez, Elvia - Child Nutrition
    • Vazquez, Clarissa - Birdville Elementary
    • Waller, Natalie - W.A. Porter Elementary (two nominations)
    • Wanderski, Laurie - West Birdville Elementary     
    • Washington, Dana - Holiday Heights Elementary 
    • Watson, Debbie - Child Nutrition
    • Welborn, Carrie - O.H. Stowe Elementary   
    • Wells, Jason - Birdville High School
    • West, Kevin - Technology
    • Williams, Thelma - Child Nutrition
    • Wilson, Courtney - Smithfield Elementary (three nominations)
    • Wirtz, Joshua - Technology
    • Wood, Callye - North Ridge Middle School   
    • Work, Sierra - Shannon High School
    • Wyatt, Latoya - Richland High School   
          

    September 2020

    • Lindsey, Sabrina - Academy at C.F. Thomas Elemetary
    • Ruiz, Sarah - Academy at C.F. Thomas Elementary
    • Kime, Kimberly - David E. Smith Elementary
    • Moran, Katie - Grace E Hardeman Elementary
    • Barlett, Donald - Jack C. Binion Elementary (two nominations)
    • Reyna, Juanita - Jack C. Binion Elementary
    • Rodriguez, Maria - Jack C. Binion Elementary
    • Knott, Caralen - North Richland Middle School
    • Cruze, Jennifer - Richland High School
    • Greene, Taylor - Smithfield Elementary
    • Wilson, Courtney - Smithfield Elementary
    • Turner, Jason - Smithfield Middle School
    • Canning, George - W.T. Francisco Elementary
    • Symons, Abbie - W.T. Francisco Elementary
    • DePuew, Tina - Child Nutrition
    • Nguyen, Teresa - Counseling Services
    • Williams, Taylor - Digital Learning 
    • Gregory, Glenn - Facilities Management
    • Riley, Patrick - Facilites Management
    • Fielder, Dawn - Federal & State Programs
    • Miller, Vicki - Federal & State Programs
    • Provence, Michelle - Health Services
    • Kamp, Michelle - Technology
    • Bardwell, Ray - Transportation
    • Carter, Shiquita - Transportation
    • Collins, Pam - Transportation
    • Cortez, Leticia - Transportation
    • Eldridge, Bobby - Transportation
    • James, Sharon - Transportation
    • Jenkins, Joyce - Transportation
    • Martinez, Mary - Transportation
    • Ringle, Linda - Transportation
    • Sanchez, Ruth - Transportation
    • Tripplett, Nellie - Transportation

     

    August 2020

    • Mansfield, Kirk - Birdville High School
    • Pena, Liz - Haltom High School
    • Fulkerson, Meagan - North Richland Middle School
    • Ehrlich, Thomas - North Ridge Middle School
    • Denbow, Marchella - Richland Elementary
    • Jackson, Magaly - Richland Elementary
    • Baccus, Weston - Smithfield Elementary
    • Symons, Abbie - W.T. Francisco Elementary 
    • Valentino, Karen - West Birdville Elementary 
    • Sledge, Debbie - Athletics
    • Dippolito, Susan - Business & Finance
    • Beckman, Phil - Communications
    • DoPorto, Michelle - Communications
    • Garcia, Amanda - Communications
    • Juarez Orona, Abigail - Communications
    • Thomas, Mark - Communications (two nominations)
    • Tweed, Kim - Communications
    • Whitlock, Stephanie - Communications
    • Broadwater, Michelle - Counseling Services
    • Carroll, LeAnn - Counseling Services
    • Gray, Andrea - Digital Learning
    • Lansford, Shelly - Digital Learning 
    • Williams, Taylor - Digital Learning
    • Benedict, Colt - Facilities Management
    • Gilliland, Mark - Facilities Management
    • Provence, Michelle - Health Services
    • Rittenberry, Brenda - Office of Associate Superintendent
    • Lawver, Andrew - Planning, Assessment & Research
    • Freeman, Shelley - Purchasing
    • Mullins, Tiffany - Purchasing
    • Williams, Marina - Purchasing
    • Ratliff, Traci - Teaching & Learning | Advanced Academics
    • Nava, Chad - Technology
    • Bollinger, Stephanie - Warehouse (two nominations)
    • Burke, Brent - Warehouse (two nominations)
    • Funderburgh, Jeff - Warehouse (two nominations)
    • Hawthorne, James - Warehouse (two nominations)
    • Kratky, David - Warehouse (two nominations)
    • Ott, Ken - Warehouse (two nominations)
    • Phelps, Russ - Warehouse (two nominations)
    • Pruett, Shane - Warehouse (three nominations)
    • Rivera, Rene - Warehouse (three nominations)

     

    July 2020

    • Upchurch, Jeremy - Birdville Center of Technology and Advanced Learning
    • Norris, Renee - Haltom High School
    • Ingram, Rachel - Holiday Heights Elementary
    • McFaddin, Lisa - Richaldn Elementary
    • Dippolito, Susan - Business & Finance 
    • Larson, Cindy - Counseling Services
    • Worrell, Stephanie - Counseling Services
    • Hager, Hilda - Federal & State Programs
    • Tice, Rick - Human Resouces
    • Warehouse Staff - Purchasing