• Touch of Class logo

    2017–18 Recipients

    June 2017

    • Jacob Harter, Facilities Management/Electrician
    • Martin Lovett, Facilities Management/Electrician
    • Mike Proctor, Facilities Management/Electrician
    • Brent Willis, Facilities Management/Electrician

    July 2017

     No Nominees in July

    August 2017

    • Shelley Freeman, Business Dept./Purchasing
    • Rashel Larson, Digital Learning

    September 2017

    • John Harvey, Facilities Management/Mail – Custodial Asst.
    • Jeff Funderburg, Central Stores/Textbooks
    • Lopez Israel, Facilities Management

    October 2017

    • Jacob Harter, Facilities Management
    • Marty Lovett, Facilities Management
    • Patricia Cadena, Facilities Management
    • Brent Willis, Facilities Management

    November 2017

    • Sherlyn (Candy) Edmundson, Child Nutrition
    • Cody Renfro, Facilities Management/Shannon Custodian

    December 2017

    • Cindy Hammonds, Fine Arts
    • Travis Edwards, Facilities Management/Grounds Crew Staff
    • Eastin Specht, Facilities Management/Grounds Crew Staff
    • Geovanny Ramirez, Facilities Management

    January 2018

    • Betty Howe, Administration/Print Shop
    • Rodney Armstrong, Facilities Management/Custodial
    • Rashel Larson, Curriculum & Instruction/Digital Learning
    • Stacye Onstott, Curriculum & Instruction/Advanced Academics
    • Dr. Rick Kempe, Administration/Student Services
    • Dr. Darrell Brown, Administration/Superintendent of Schools

    February 2018

    • Josh Sonderer, Facilities Management
    • Betty Howe, Administration/Print Shop

    March 2018

    • David Bowman, Richland High School/Math
    • Shannon Bruce, Porter Elementary
    • Sherlyn Edmonson Shannon, High School
    • Betty Howe, Administration/Print Shop
    • Dr. Jennifer Klaerner, North Oaks Middle School
    • Jackie "Don" Lierman, Transportation
    • Kathy Luppy, North Ridge Elementary/5th Grade
    • John Munoz, Watauga Middle School/ELAR
    • Ryan Pabor, North Ridge Middle School
    • Josh Sonderer, Facilities Management

    April 2018 

    • Mallely Ali, Walker Creek Elementary
    • Greg Bicknell, W.A. Porter Elementary
    • David Wilson-Brown, Watauga Middle School/Theatre
    • Sharlo Burris, W.T. Francisco Elementary
    • Janie Butler, Major Cheney Elementary/Nurse
    • George William Franz, Haltom High School ScienceJulie Herring, David E. Smith Elementary
    • Erin Hoover, Foster Village Elementary
    • Julie Latvatalo, Green Valley Elementary
    • Nicole Maniscalco, Shannon High School/Nurse
    • Rebekah McKnight, North Richland Middle/Fine Arts
    • Heather Merryman, West Birdville Elementary
    • Jennifer Norsworthy, Watauga Middle School/Special Ed
    • Kyle Pekurney, Smithfield Middle School
    • Paris Powers Birdville, High School
    • Cassandra Sloan, Foster Village Elementary
    • Brittany Smith, Binion Elementary
    • Tammy Southard, Binion Elementary
    • Jennifer Wasserman, Binion Elementary
    • Carrie Welborn, W.A. Porter Elementary
    • Kemberly Wiley, Transportation

    May 2018

    • Skip Baskerville, Assoc. Superintendent for HR, Governance & Student Services
    • Amelia Duke, Birdville High School / Deaf Education
    • Mark Dvorak, Holiday Heights Elementary
    • Lizzet Garcia, Watauga Elementary
    • Christine Gaston, Birdville High School / Deaf Education
    • Alessandra Hubbard, Smithfield Middle School
    • Shayla Huff, North Ridge Middle School
    • Stephanie Jackson, North Ridge Elementary
    • Sheree Kidd, Spicer Elementary
    • Juanita Lopez, Watauga Elementary
    • Coree Neff, North Ridge Elementary
    • Jennifer Phelps, Birdville High School
    • Julie Pollard, Watauga Middle School
    • Carmen Samuel, Facilities Management/Custodian @ W.T. Francisco Elem.
    • Aaron Sultan, Watauga Elementary
    • Sarah Upchurch, Watauga Elementary
    • Kitty White, Transportation
    • David Williams, Shannon High School

    June 2018

    • Jaye Antwine, Haltom Middle School
    • Kristin Autrey, West Birdville Elementary
    • Mike Bumpas, Birdville Elementary
    • Carrie Camareno, Hardeman Elementary
    • Lindsay Griffis, Birdville Elementary
    • Jennifer Harris, Snow Heights Elementary
    • Kristen Johnson, Haltom Middle School
    • Leann Malpass, Hardeman Elementary
    • Kerri Murrell, North Ridge Elementary
    • Gabe Nogueras, Birdville Elementary
    • Cassandra Tarver, Smithfield Elementary