• Touch of Class logo

    2018–19 Recipients

     

    June 2019

    • Central Stores / Warehouse Staff
    • Haltom High School Staff

    May 2019

    • Bill Barrow, Facilities Management
    • Donny Brown, Facilities Management
    • Jeff Cotton, Facilities Management
    • James Morton, Facilities Management
    • Dina Sonderer, Facilities Management
    • Kristi Wilhelm, Facilities Management
    • Amy Hughes, Technology
    • Nancy Daley, Transportation
    • Michele N. Funderburgh, Transportation
    • Don Lierman, Transportation
    • Mrs. Ballard, Birdville Elementary School of Fine Arts
    • Kris Fletcher, Birdville Elementary
    • Mrs. Moore, Birdville Elementary School of Fine Arts
    • Mr. Sanchez, Birdville Elementary School of Fine Arts
    • Mandy Culp, Foster Village Elementary
    • Jed Carlton, Grace Hardeman Elementary
    • Glenn Gregory, Grace Hardeman Elementary
    • Melanie Watkins, Grace Hardeman Elementary
    • Ashlea Baldi, Holiday Heights Elementary
    • Angie Landry, Holiday Heights Elementary PPCD
    • Karen Gardner, Major Cheney Elementary
    • Kecia Wallace, North Ridge Elementary
    • Amy Bagley, W.A. Porter Elementary / Deaf Ed
    • Renee Grass, W.A. Porter Elementary
    • Samantha Lofton, W.A. Porter Elementary
    • Johnathon "Chad" Paris, W.A. Porter Elementary
    • Lisa Pybus, W.A. Porter Elementary
    • Jaclyn Reep, W.A. Porter Elementary / Deaf Ed
    • Linda Wittner, W.A. Porter Elementary
    • Laurie Wischmeyer, W.A. Porter Elementary / Deaf Ed
    • Brooke Goncalves, Richland Elementary/Teacher
    • Sydney Hogentogler, Richland Elementary / AABLE Special Ed
    • Cindy Tucker, Richland Elementary/AABLE
    • Kimberly Cole, David E. Smith Elementary
    • Cynthia Ekolo, O.H. Stowe Elementary/ ASPIRE Site Coordinator
    • Courtney Cooper, Watuaga Elementary / Kindergarten
    • Eileen Busbice, Watauga Elementary
    • Tracy Johnson, West Birdville Elementary
    • Steven Laxton, Haltom Middle School
    • Scott Duncan, Birdville High School
    • Jackie Garrett, Birdville High School
    • Kimmie Panfil, Birdville High School

    April 2019

    • Brenda Swirczynski, Curriculum and Instruction
    • Michael Proctor, Facilities Management / Electrical
    • Brent Willis, Facilities Management / Electrical
    • Marty Lovett, Facilities Management / Electrical
    • Patricia Cadena, Facilities Management / Electrical
    • Kevin Trainer, Facilities Management / Electrical
    • Dane Ellinger, Facilities Management / Electrical
    • Greg Hawkins, Facilities Management / Electronic Tech
    • Steve Hickman, Facilities Management / Electronic Tech
    • Mark Ochse, Facilities Management / General Maintenance
    • Marcelo Errazuriz, Facilities Management / General Maintenance
    • Neil Halsdorf, Facilities Management / General Maintenance
    • Greg Shirley, Facilities Management / General Maintenance
    • Gary Boyter, Facilities Management / General Maintenance
    • Scott Mitchell, Facilities Management / General Maintenance
    • James Epps, Facilities Management / General Maintenance
    • Colt Benedict, Facilities Management / General Maintenance
    • Travis Edwards, Facilities Management / Grounds Supervisor
    • Gustavo Aguina, Facilities Management / Grounds Maintenance
    • Enrique Martinez, Facilities Management / Grounds Maintenance
    • Noe Cadena, Facilities Management / Grounds Maintenance
    • Philip Mathis, Facilities Management / Grounds Maintenance
    • Paco Ramirez, Facilities Management / Grounds Maintenance
    • Salvador Ramirez, Facilities Management / Grounds Maintenance
    • Daniel Rayes, Facilities Management / Grounds Maintenance
    • Jose Rodriguez, Facilities Management / Grounds Maintenance
    • Shawn Levings, Facilities Management / Grounds Maintenance
    • Lonnie Kimberly, Facilities Management / Grounds Maintenance
    • Luis Esparza, Facilities Management / Grounds Maintenance
    • Sammy Cromwell, Facilities Management / Grounds Maintenance
    • Cesar Uriostegui, Facilities Management / Grounds Maintenance
    • Bayron Rosales, Facilities Management / Grounds Maintenance
    • Oscar Cervantes, Facilities Management / Grounds Maintenance
    • Victor Soto, Facilities Management / Grounds Maintenance
    • Eric Keefer, Facilities Management / Grounds Maintenance
    • Mirza Zuko, Facilities Management / Grounds Maintenance
    • Fidel Pina, Facilities Management / Grounds Maintenance
    • Juan Bonilla, Facilities Management / Grounds Maintenance
    • Jacob Kratky, Facilities Management / Grounds Maintenance
    • Jose Luis Ramirez, Facilities Management / Grounds Maintenance
    • Richard Davis, Facilities Management / Grounds Maintenance
    • Raymond Cromwell, Facilities Management / Grounds Maintenance
    • Francisco Rivas, Facilities Management / Grounds Maintenance
    • Joshua Kratky, Facilities Management / HVAC
    • Orval Cragle, Facilities Management / HVAC
    • Ronnie Collins, Facilities Management / HVAC
    • Francisco Ramirez, Facilities Management / HVAC
    • Philip Snodgrass, Facilities Management / HVAC
    • Jose Guardado, Facilities Management / HVAC
    • Samuel Esquivel, Facilities Management / HVAC
    • Anthony Henderson, Facilities Management / HVAC
    • Bobby Davis, Facilities Management / Locksmith
    • Ron Deshong, Facilities Management / Locksmith
    • Marco Lopez, Facilities Management / Painter
    • Mark Pendergrass, Facilities Management / Painter
    • Daniel Govea, Facilities Management / Painter
    • Matthew Tillery ,Facilities Management / Plumbing
    • Hayden Ramage, Facilities Management / Plumbing
    • Israel Lopez, Facilities Management / Plumbing
    • Jason Rainey, Facilities Management / Plumbing
    • Zane Huckabay, Facilities Management / Plumbing
    • Glen Covington, Facilities Management / Roofing
    • Cathy Riley, Facilities Management / Work Compliance Specialist
    • Teressa Kinsey, Federal and State Programs
    • Pam Runnels, Office of Executive Director, Secondary Ed
    • James Hawthorne, Purchasing / Central Stores Warehouse
    • Rene Rivera, Purchasing / Central Stores Warehouse
    • Jeff Guyot, Technology
    • Chad Nava, Technology
    • Mike Charland, Technology / Enterprise Solutions
    • Darren Ray, Technology / Enterprise Solutions
    • Tami Rogers, Technology / Enterprise Solutions
    • Robert Leonard, Technology / Enterprise Solutions
    • Michele Mcintire, Green Valley Elementary / Music
    • Rachel Ingram, Holiday Heights Elementary
    • Terri Mason, Holiday Heights Elementary
    • Milo Gales, Major Cheney Elementary
    • Lindsay Martin, Major Cheney Elementary
    • Deborah Coulson, North Ridge Elementary
    • John Seale, North Ridge Elementary
    • Emily Thune, North Ridge Elementary
    • Jamie Wheeler, Smithfield Elementary / Special Ed
    • Jordan Flowers, Snow Heights Elementary
    • Amy Haecker, Snow Heights Elementary
    • Greg Bicknell, W.A. Porter Elementary
    • Alice Soignier, W.A. Porter Elementary
    • Staci Dunn, W.A. Porter Elementary / Deaf Ed
    • Jana Collins, Walker Creek Elementary
    • Kimberly Angeles, West Birdville Elementary / PE
    • Sherryl Dickey, North Richland Middle School
    • Felicia Cherry, North Richland Middle School / Math
    • Melinda Bolles, Richland Middle School
    • Sherry Lesinski, Richland Middle School / Librarian
    • Kyle Pekurney, Smithfield Middle School
    • Debbie Heath, Watauga Middle School
    • Scott Duncan, Birdville High School
    • Stephen Falcon, Birdville High School
    • Esther Delgado, Birdville High School / Attendance Clerk
    • Tara Sikon, Birdville High School
    • Sarah White, Birdville High School / Choir
    • John Deleon, Haltom High School
    • Mary Hearst, Haltom High School / Special Ed
    • Christopher Mafana, Haltom High School / Special Ed
    • David Williams, Shannon High School

    March 2019

    • Greg Shirley, Facilities Management
    • Dave Lambson, Technology
    • Celina Ibarra, Academy at C.F. Thomas Elementary
    • Ashley Greene, W.T. Francisco Elementary
    • Lisa Watts, W.T. Francisco Elementary
    • Mrs. Kim Holland, Holiday Heights Elementary Cafeteria Staff
    • Mrs. Shirley Bitner, Holiday Heights Elementary Cafeteria Staff
    • Mrs. Sophie Rangel, Holiday Heights Elementary Cafeteria Staff
    • Mrs. Pam Puente, Holiday Heights Elementary Cafeteria Staff
    • Mrs. Tereza Saad, Holiday Heights Elementary Cafeteria Staff
    • Mrs. Elvia Vasquez, Holiday Heights Elementary Cafeteria Staff
    • Jezzeka Sanchez, Richland Elementary
    • Caitlyn Latham, Watauga Elementary
    • Kristin Autrey, West Birdville Elementary
    • Jerricka Bailey Dickerson, West Birdville Elementary
    • Rebecca Grissom, West Birdville Elementary
    • Leslie Detrick, North Richland Middle School
    • Lorelai Taylor, North Richland Middle School
    • Bethany Korpal, Smithfield Middle School
    • Beth Muirheid, Smithfield Middle School/Library
    • Stephanie Roe, Watauga Middle School
    • Joanna Crow, Richland High School
    • John Shaddox, Shannon High School

    February 2019

    • Adam Garcia, Central Administration/Copy Room
    • Greg Shirley, Facilities Management
    • Amy Gregory, Planning, Assessment & Research/Testing
    • Samantha Thomas, Planning, Assessment & Research/Testing
    • Monica Uphoff ,Planning, Assessment & Research/Testing
    • Dave Lambson, Technology Department
    • Katherine Tucker, Transportation
    • Kem Wiley, Transportation
    • Jana Simmons, Birdville Elementary
    • Carmen Badger, Major Cheney Elementary
    • Dana Washington, Holiday Heights Elementary
    • Caitlyn Latham, Watauga Elementary
    • Bobby Paraskevas, Watauga Elementary / PE
    • Debbie Darter, West Birdville Elementary
    • Ladies in the Hallway, Richland Middle Schoool
    • Melaine Germann, Birdville High School / Special Ed
    • Rebecca Morris, Birdville High School / Speech Therapist

    January 2019

    • Jon Abrams, Technology
    • Ryan Schwartz, Technology
    • Elia Cockerham, Academy of Carrie F. Thomas
    • Elaine Delgado, W.T. Francisco
    • Kelly Stephens, O.H. Stowe Elementary
    • Ashley Lopez, West Birdville Elementary
    • Lori Caruthers, Haltom High School
    • Michael Schille, Richland High School
    • Lester Kyle, Richland High School

    December 2018

    • Katie Bowman, Assoc. Superintendent of Finance
    • Kelli Flanigan, Teaching & Learning/Elementary Math Coach
    • Cora Hoover, Transportation
    • Stacey Self, Binion Elementary
    • Angela Limon, W.T. Francisco Elementary
    • Raylene Sampson, North Ridge Elementary
    • Kristin Autry, West Birdville Elementary/Special Ed.
    • Amy Thrasher, North Ridge Middle School/Special Ed.

    November 2018

    • Kathy Handler, Fine Arts Department
    • Blanca Munoz, Shannon Learning Center/Connecting Cultures Centers
    • Linda Munoz, Shannon Learning Center/Connecting Cultures
    • Nic Carbonero, Technology
    • Keila Barnett, Transportation
    • Manuel Ochoa, Transportation
    • Susan Fallon, Academy at C. F. Thomas Elementary
    • Stacey Self, Binion Elementary
    • Paula, Richey, Major Cheney Elementary
    • Patricia Orneals, Birdville High School
    • Sherry Hay, Holiday Heights Elementary
    • Cindy Wood, Mullendore Elementary
    • Koree Neff, North Ridge Elementary
    • Raylene Sampson, North Ridge Elementary
    • Courtney Wilson, Smithfield Elementary
    • Sarah Jones, Snow Heights Elementary
    • Jerricka Bailey, West Birdville Elementary
    • Cecily Weir, Richland Middle School
    • Antonio Garcia, Watauga Middle School

    October 2018

    • Jacori Chambers, Technology
    • Sharon Humphry, Transportation / Bus #1070
    • Linda Ringle, Transportation
    • Cheryl Browning-Lotto, Birdville Elementary / Math Interventionist
    • Heather Madis, Green Valley Elementary
    • Mika Williams, Green Valley Elementary
    • Lisa Walker, Holiday Heights Elementary / Principal
    • Tracy Clegg, Porter Elementary
    • April Hetherington, Snow Heights Elementary
    • Christy Tipps, Walker Creek Elementary / Front Office Asst.
    • Angie Junge, Watauga Elementary / Nurse
    • Leidy Arevalo, West Birdville Elementary
    • Dr. Jill Balzer, Haltom Middle School / Principal
    • Shayla Huff, North Ridge Middle School / Athletics
    • Rhonda Sparks, Haltom High School

    September 2018

    • Alex Ripley, Administration / Purchasing
    • Greg Bicknell, W.A. Porter Elementary
    • Elia Cockerham, Academy at C.F. Thomas Elem./Special Ed
    • Josefina Contreras, Green Valley - Custodial
    • James Figueredo, Birdville High School/Percussion Director
    • Jenna Henderson, Watauga Elementary
    • Mark Gibbs, Administration / Technology
    • Carmen Martinez, Transportation
    • Teresa Pipes, Green Valley Elementary/ Special Education
    • Tong Li, Haltom High School

     

    August 2018

    • EJ Montgomery, Administration/Assoc. Superintendent's Office—Curriculum & Instruction
    • Billie Boles, Administration/Human Resources
    • Katharine Chambers, Richland High School
    • Dawn Demas, Green Valley Elementary
    • Scott Duncan, Birdville High School/Head Custodian
    • Richard Griffin, Birdville High School
    • Donna Herndon, Watauga Middle School
    • Betty Howe, Administration/Print Shop
    • Teressa Kinsey, Teaching and Learning
    • Heather Levingston, Watauga Middle School
    • Shelley Lofland, Birdville High School
    • Linda Marichal, W.T. Francisco Elementary
    • Enrique Martinez, Facilities Management
    • Michael Martinez, Major Cheney Elementary
    • Pam Runnels, Administration/Executive Director Secondary Education
    • Tammie Sirmons, Major Cheney Elementary

    July 2018

    • Irma Cantu Rocha, David E. Smith Elementary/Pre-K Teacher